Достапни линкови

logo-print

Кина ја менува политиката на едно дете


Кинеската владејачка Комунистичка партија соопшти дека ја менува својата политика за планирање на семјеството. Според партијата сега наместо едно, на паровите ќе им биде дозволено да имаат по две деца. Политиката на едно дете во Кина беше иницирана во 1978 година со цел да се спречи зголемувањето на популацијата. Со 1,37 милијарди жители Кина е најнаселената земја во светот.

XS
SM
MD
LG