Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Молдавија не поднесува оставка


Премиерот на Молдавија Валериу Стрелец

Премиерот на Молдавија Валериу Стрелец

Премиерот на Молдавија Валериу Стрелец изјави дека нема да поднесе оставка додека Парламентот се подготвува да гласа за недоверба на Владата поради масовна банкарска измама. Тој порача дека повлекувањето од функцијата би значело признавање на наводите за корупција против него и ќе резултира со одложување на преговорите со ММФ. Поранешниот премиер на земјата Влад Филат беше уапсен на 15 октомври за примање мито од 260 милиони долари.

XS
SM
MD
LG