Достапни линкови

logo-print

Оценка на уставноста на договорот за српските општини


Претседателката на Косово Атифете Јахјага донесе одлука Уставниот суд ја оцени уставноста на договорот за формирање на Заедница на српски општини. Оваа одлука била донесена по нејзиниот разговор со премиерот и неговиот заменик, како и со опозициските лидери. Јахјага, како привремена мерка додека Уставниот суд не одговори, ќе бара суспензија на договорот постигнат во Брисел. Премиерот на Косово Иса Мустафа најави дека во целост ќе ја почитува одлуката на Уставниот суд. Опозициските партии над еден месец на разни начини, меѓу кои и активирање солзавец во парламентот, ја блокираа работата на Собранието бидејќи сметаат дека спогодбата за српските заедници и демаркацијата на границата со Црна Гора се во спротивност на косовскиот Устав.

XS
SM
MD
LG