Достапни линкови

logo-print

САД не се против учеството на Иран на самитот за Сирија


Белата куќа соопшти дека престојните мировни разговори за Сирија ќе бидат значајни само ако сите засегнати страни бидат вклучени во нив. Портпаролот на Белата куќа, Ерик Шулц изјави дека учеството на Иран нема да ги засени напорите за изнаоѓање решение за кризата во Сирија. Според него, САД се подготвени на тоа прашање да работат со било која нација, вклучително и Русија и Иран. Самитот ќе започе утре во Виена, а иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф потврди дека ќе присуствува.

XS
SM
MD
LG