Достапни линкови

logo-print

Талибанците освоиле авганистански реон на таџикистанската граница


Талибанците ја преземале контролата врз реон во северниот дел на Авганистан по интензивните борби со безбедносните сили. Локалните власти соопштија дека милитантите го освоиле реонот Даркад, кој се наоѓа на границата со Таџикистан. Талибанците соопштија дека двајца нивни припадници загинале. Според авганистанските власти, талибанците ги здружиле силите со Исламското движење на Узбекистан и други организации со цел да се пробијат до Централна Азија.

XS
SM
MD
LG