Достапни линкови

logo-print

Русија предупредува на заканата по безбедноста на Централна Азија


Александар Бортников

Александар Бортников

Руската федерална служба за безбедност соопшти дека ја спровела воздушната кампања во Сирија со цел да ги спречи милитантите кои се борат за Исламската држава да се вратат во нивните родни земји од поранешниот Советски сојуз. Директорот на службата, Александар Бортников изјави дека луѓе од околу 100 земји во моментов се борат за Исламската држава во Сирија и Ирак, вклучувајќи и државјани на Русија, Грузија, Украина и централно азиските земји.

Според него, главните ќелии на Исламската држава и Хизб ут Тахрир биле неодамна неутрализирани во Москва. Тој предупредува и на влошената безбедносна ситуација во Авганистан, која претставува опасност за земјите од Централна Азија. Според него, милитантите ги здружуваат силите со локалните криминални групи и може да се обидат да се пробијат и во Централна Азија.

XS
SM
MD
LG