Достапни линкови

logo-print

Иран ќе учествува на самитот за Сирија


Шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф

Шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф

Шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф ќе присуствува на меѓународниот самит во Виена каде ќе се дискутира за конфликтот во Сирија. Преставниците на САД, Русија, Саудиска Арабија и Турција ќе се сретнат утре, а Зариф се очекува на разговорите да се придружи во наредниот ден. Зариф денеска телефонски разговарал со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за сирискиот конфликт и престојните разговори. Сириската опозиција поддржана од Западот и арапските земји од Персискиот залив се против иранската улога во сирискиот конфликт. Техеран и Москва се главни поддржувачи на сирискиот претседател Башар ал Асад.

XS
SM
MD
LG