Достапни линкови

logo-print

Кери во прва посета на Централна Азија


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери во наредните денови ќе отпатува во прва посета на Централна Азија на разговори со претставници на земјите од тој регион. Во Бишкек тој ќе присуствува на отворањето на нов кампус на американскиот универзитет во Централна Азија, а во Узбекистан ќе учествува на заедничката средба со шефовите ба дипломатиите на пет земји од тој регион како дел од новиот формат на дијалог меѓу овие земји и Соединетите држави. Кери ќе ги посети и Казахстан, Туркменистан и Таџикистан.

XS
SM
MD
LG