Достапни линкови

logo-print

САД со нов пристап против Исламската држава


Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер изјави денеска дека САД се подготвуваат да ја забрзаат воената кампања против Исламската држава преку спроведување потешки воздушни напади во Сирија. Тој порача и дека САД се надеваат на подобро опремување на сириските бунтовници кои се борат против милитантите. Новата стратегија, според него, вклучува и поддршка на напорите на ирачките власти во нивната борба против екстремистичката група во западната покраина Анбар.

XS
SM
MD
LG