Достапни линкови

logo-print

Словенија предупредува на нови мерки на границата


Шефот на словенечката дипломатија Карл Ерјавец предупреди дека земјата ќе ги зајакне мерките на границата ако пропадне планот на ЕУ за запирање на бранот на мигранти преку Балканот. Според него, мерките ќе вклучуваат и затворање на границата со Хрватска, доколку земјата продолжи да пропушта голем број мигранти. Од 16 октомври околу 84.000 луѓе ја преминале границата на Словенија.

XS
SM
MD
LG