Достапни линкови

logo-print

Јапонија го поддржува казахстанскиот нуклеарен проект


Јапонскиот премиер Шинзо Абе и казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе и казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе изјави денеска дека неговата земја ќе го поддржи проектот на Казахстан за изградба на нуклеарна централа. Тој по разговорите со казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев во Астана порача и дека потпишале и забрана за тестирање на нуклеарно оружје. Назарбаев изјави дека Казахстан и Јапонија планираат да спроведат 10 заеднички проекти вредни 700 милиони долари.

XS
SM
MD
LG