Достапни линкови

logo-print

Исцрпени руските финансиски резерви


Рускиот министер за финансии Антон Силуанов

Рускиот министер за финансии Антон Силуанов

Рускиот министер за финансии Антон Силуанов изјави дека фондот на резерви на земјата може да биде исцрпен до крајот на годинава доколку цените на енергија во светот останат на моменталното ниво. Според него, буџетскиот дефицит се очекува да биде 41 милијарда долари.

Руската економија беше погодена и од санкциите кои ги спроведоа ЕУ и САД врз земјата поради нејзината улога во конфликтот во источна Украина. Руските власти потрошија и милијарди долари за организирањето на зимските олимписки игри во Сочи во минатата година, како и реконструкцијата на Крим и воената кампања во Сирија.

XS
SM
MD
LG