Достапни линкови

logo-print

Помош за жртвите од земјотресот во Авганистан


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изјави дека агенциите на Светската организација почнале да се мобилизираат да помогнат во операциите за спасување на жртвите од вчерашниот земјотрес во Авганистан и Пакистан, доколку владите на тие земји го побараат тоа. Во еден од најсилните земјотреси што во изминативе децении ги погоди овие земји загинале неколку стотици луѓе, но се очекува нивниот број да се зголемува со оглед на тоа што потресот предизвикал огромни штети и разурнал многу домови. Според податоците на Американската геолошка служба, земјотресот бил со сила од 7 ипол степени со епицентар во планинската област на Авганистан во близина на границата со Пакистан.

XS
SM
MD
LG