Достапни линкови

logo-print

Отказни решенија за анестезиолози во Гевгелија


Анестезиолозите од болницата во Гевгелија кои беа дел од тимот кој ја породуваше трудницата која почина заедно со бебето, добија отказни решенија, бидејќи биле под дејство на алкохол. Анализата на примероците на крв извршена од страна на Министерството за внатрешни работи покажа 1,23 промили, односно 1,75 промили алкохол во крвта на лекарите анестезиолози кои учествувале во закажаниот оперативен зафат за породување во Општата болницата во Гевгелија во четвртокот во кој починаа родилката и новороденчето. Кај лекарите гинеколози не е констатирано присуство на алкохол во крвта, соопшти Основното јавно обвинителство, Велес.

XS
SM
MD
LG