Достапни линкови

logo-print

Набљудувачите задоволни од изборите во Украина


Броењето на гласовите во Украина

Броењето на гласовите во Украина

Европските набљудувачки мисии соопштија дека вчерашното гласање на локалните избори во Украина било добро организирано, но потребно е спроведување на натамошните реформи. Набљудувачите на ОБСЕ нагласија и дека конфликтот меѓу Киев и проруските сепаратисти во источна Украина спречил повеќе од 5 милиони луѓе да гласаат на изборите.

Шефот на делегацијата на ОБСЕ, Гудрун Мослер Торнстром изјави дека вчерашните локални избори се почетна точка на децентрализацијата и територијалните реформи во Украина. Шефот на делегацијата на ЕУ, Андреј Пленкович изјави дека изборите во голема мера биле во согласност со меѓународните стандарди.

XS
SM
MD
LG