Достапни линкови

logo-print

Турската полиција се судри со милитанти на ИД


Двајца турски полицајци загинале во експлозија на бомба за време на рација против осомничени милитанти на Исламската држава во југоисточниот дел на земјата. Труските власти соопштија дека седум осомничени милитанти биле убиени во рацијата во градот Дијарбакир во курдскиот регион на земјата.

Десетици осомничени биле притворени од три до четири куќи кои биле користени како засолништа од страна на Исламската држава. Рацијата најверојатно е поврзана со нападот на 10 октомври во Анкара во кој загинаа околу 100 луѓе.

XS
SM
MD
LG