Достапни линкови

logo-print

Најмалку 19 жртви во земјотресите во јужна Азија


Во неколку земјотреси со јачина од 8,1 степен според Рихтеровата скала загинаа најмалку 19 луѓе во Авганистан, Индија и Пакистан. Во земјотресот биле повредени и околу 100 лица, а се стравува дека бројката на жртви ќе се зголемува. Пакистанските медиуми јавија за 30 жртви. Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Јурм, кој се наоѓа во североисточниот дел на Авганистан на 250 километри од Кабул.

XS
SM
MD
LG