Достапни линкови

logo-print

Локални избори во Украина


Украинците денеска гласаат на локални избори на кои се гледа како на тест за преживување на коалицијата на прозападно ориентираниот претседател Петро Порошенко во време на длабока економска криза и конфликт на истокот од од земјата. Гласачите избираат градоначалници и претставници во општинските совети во сите делови од Украина со исклучок на Крим и источната област која е контролирана од сепаратистите поддржани од Русија. Гласачките места остануваат затворени и во југоисточниот град Мариупол по несогласувањата за гласачките ливчиња кои беа печатени во компанија контролирана од влијателниот тајкун Ринат Акметов што ги зголеми стравовите од измами. Според очекувањата партијата на Порошенко, Солидарност се очекува да добие најмногу градоначалници и советници.

XS
SM
MD
LG