Достапни линкови

logo-print

Уште двајца Иранци загинаа во Сирија


Уште двајца припадници на иранската Револуционерна гарда загинаа денеска во Сирија. Тоа се нови жртви откако Иран вчера потврди дека и вчера во земјата загинаа двајца други припадници на елитната воена единица. Иранската новинска агенција јави дека во последниот инцидент војниците се убиени во градот Алепо на северот од земјата борејќи се против милитантите на Исламската држава. Претходно, Револуционерната гарда го потврди загинувањето на двајцата свои припадници од кои еден е поранешен телохранител на поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад. Иран е најголемиот сојузник на сирискиот претседател Башар ал Асад во регионот и обезбедува значителна воена и економска помош во текот на 4 годишната граѓанска војна.

XS
SM
MD
LG