Достапни линкови

logo-print

Исламабад спремен да му помогне на Кабул во разговорите со Талибанците


Пакистанскиот премиер Наваз Шариф вчера рече дека му кажал на авганистанскиот претседател Ашраф Гани дека Исламабад е спремен да помогне во обновувањето на мировните разговори меѓу Кабул и Талибанците. Но Шариф додаде дека тие не можеле да ги донесат Талибанците на маса и да бараат да бидат убиени во исто време.Шариф ова дополнително не го објасни но неговиот коментар се толкува во контекст на американското барање за Пакистан да ги елиминира талибанските упоришта на сопствената територија. Тој ова го кажа во рамки на говорот во американскиот институт за мир во Вашигтон по средбата со претседателот Барак Обама.

XS
SM
MD
LG