Достапни линкови

logo-print

Авганистанските владини сили преземаа област од Талибанците


Авганистанските власти соопштија дека безбедносните сили ја преземале областа Гормах во северозападната провинција Фарјаб од талибанските милитанти откако падна под нивна контрола пред неколку дена. Како што соопштија полициските претставници авганистанските сили го подигнале авганистанското знаме на локалната полициска зграда рано утринава. Ова следува по тридневната воздушна и копнена офанзива а владините сили се уште го расчистуваат теренот. Талибанците ја заземаа областа на 18 месецов.

XS
SM
MD
LG