Достапни линкови

logo-print

Разговорите за Сирија ќе продолжат на 30 октомври


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери по денешната средба со неговите колеги од Русија, Турција и Саудиска Арабија во Виена изјави дека се надева оти разговорите за сириската криза ќе продолжат на 30 октомври. Според него, сите денеска се согласиле да се консултираат со засегнатите страни со цел за повторно што поскоро да се состанат , односно наредниот петок. Тогаш, според него ќе се одржи една поширока средба на која ќе се донесе одлука дали има заеднички ајзик за да се постигне значаен политички процес.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го повтори противењето на неговата земја сирискиот претседател Башар ал Асад да биде отстранет од надворешни сили. Според него, одлуката за судбината на Сирија треба да биде донесена од сирискиот народ.

XS
SM
MD
LG