Достапни линкови

logo-print

Забрана за Лекари без граници во Доњецк


Проруските бунтовници соопштија дека им забраниле на Лекари без граници да работат во украинскиот сепратистички регион Доњецк, поради прекршување на локалните закони. Директорот на Лекари без граници, Барт Џенсенс изјави дека одлуката е вознемирувачка и нејасна. Тој додаде и дека се екстремно загрижени, бидејќи сега ќе треба да прекинат со лекувањето на луѓето во регионот. Според украински медиуми, претставниците на Лекари без граници најмногу работеле во болницата за туберколоза во Доњецк и во затворите.

XS
SM
MD
LG