Достапни линкови

logo-print

Палестинци повикаа на масовни протести


Палестински фракции денеска повикаа на масовни протести против Израел во Западниот брег и во источен Ерусалим на таканаречен „Ден на гневот“. Неколку часа по повикот еден Палестинец прободе и повреди Израелец во Западниот брег, пред да биде застрелан од израелската војска. Во церијата напади во последно време загинаа околу 60 луѓе. Американскиот државен секретар Џон Кери по вчерашната средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека е оптимист и оти има начин за смирување на тензиите.

XS
SM
MD
LG