Достапни линкови

logo-print

Јункер бара исполнување на ветеното за мигрантите


Жан Клод Јункер

Жан Клод Јункер

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер ги критикуваше членките на Европската унија за тоа што не ја даваат ветената хуманитарна помош за справување со мигрантската криза. „Кризата со која се соочуваме нема да заврши до Божиќ. Таа ќе трае и затоа е неопходна долгорочна акција“, изјави тој на собирот на европските конзервативни партии во Мадрид. Членките на Унијата ветија над 2 милијарди и 300 милиони евра, но досега дале само 275 милиони евра за справување со кризата. Собирот во Мадрид се одржува пред мини самитот в недела на шефовите на држави и влади на земјите од Балканот кој ќе биде посветен на бегалската криза и на судирите во Ирак и Сирија.

XS
SM
MD
LG