Достапни линкови

logo-print

Клинтон на сослушување за нападот во Бенгази


Хилари Клинтон

Хилари Клинтон

Поранешниот американски државен секретар Хилари Клинтон денеска ќе сведочи за истрагата, која е предводена од републиканците за смртоносните напади на дипломатската мисија на САД во Бенгази, Либија. Се очекува сослушувањето да трае осум часа.

Во нападот на 11 септември во 2012 година загинаа четворица Американци, меѓу кои и американскиот амбасадор Кристофер Стивенс. Клинтон и демократите изјавија дека прашањата за нападот веќе биле одговорени во претходните истраги. Според нив,сослушувањето е политичко мотивирано со цел да и се наштети на политичката кампања на Клинтон. Републиканците ги негираат обвинувањата.

XS
SM
MD
LG