Достапни линкови

logo-print

Дачиќ за препораката за прием на Косово во УНЕСКО


Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по повод препораката на Извршниот комитет на УНЕСКО Косово да биде примено во членство на оваа организација изјави дека се уште ништо не било готово, бидејќи конечната одлука ја донесува Генералната конференција што ќе се одржи во ноември годинава. Таму, како што рече, е потребно двотретинско мнозинство гласови од 135 земји, од кои 61 ја немаат признато независноста на Косово. Против членство на Косово гласале 14 земји, а меѓу земјите кои го дадоа својот глас „за“ биле и Македонија и Црна Гора.

XS
SM
MD
LG