Достапни линкови

logo-print

Нуланд во Атина со надеж за решение на спорот за името


Викторија Нуланд

Викторија Нуланд

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас во Атина се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд. Една од темите за кои разговарала Нуланд во Атина со Коѕиас, но и претходно со премиерот Алексис Ципрас е спорот со името на Македонија. „Со премиерот и со министерот за надворешни работи разговаравме за нашата заедничка надеж да се најде прифатливо решение, за да можеме да го надминеме овој проблем“, изјави Нуланд во Атина. Посетата на Нуланд е во пресрет на престојот на американскиот државен секретар Џон Кери во Атина, што треба да се реализира до крајот на оваа година.

XS
SM
MD
LG