Достапни линкови

logo-print

Косово поблиску до членство во УНЕСКО


Извршниот одбор на УНЕСКО гласаше позитивно за Косово да стане полноправна членка на организацијата и покрај силното противење од страна на Србија. Понудата за членство ќе биде ставена на конечно гласање на конференцијата на УНЕСКО која ќе се одржи наредниот месец. Косово прогласи независност од Србија во 2008 година. Но, Србија и натаму се противи на било какво меѓународно признавање на независноста на Косово.

XS
SM
MD
LG