Достапни линкови

Хаменеи го одобри нуклеарниот договор


Иранскиот врховен лидер, Ајатолахот Али Хаменеи

Иранскиот врховен лидер, Ајатолахот Али Хаменеи

Иранскиот врховен лидер, Ајатолахот Али Хаменеи го одобри нуклеарниот договор меѓу земјата и шесте светски сили. Но, и предупреди дека Техеран треба да остане буден, бидејќи според него, на САД не може да им се верува. Во писмо до претседателот Хасан Рохани тој нагласува и дека САД и ЕУ треба јасно да го објават укинувањето на санкциите врз Иран и порачува дека договорот има неколку слаби точки.

XS
SM
MD
LG