Достапни линкови

logo-print

Илиеску обвинет за воени злосторства


Романското јавно обвинителство покрена обвинение против поранешниот претседател на земјата Јон Илиеску за злосторства против човештвото. Судот соопшти дека Илиеску се товари за смрт на три и повреда на четири лица за време на судирите на рударите со демонстрантите на антивладините протести во јуни 1990 година. Илиеску ги негира обвинувањата.

XS
SM
MD
LG