Достапни линкови

logo-print

Балкански самит во Брисел за мигрантската криза


Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер за 25 овој месец свика вонреден самит во Брисел на кој ќе се разговара за мигрантската криза во Западен Балкан. Од неговиот кабинет денеска е соопштено дека лидерите на Австрија, Бугарија, Хрватска, Германија, Грција, Унгарија, Романија и Словенија ќе се состанат со нивните колеги од Македонија и Србија. УНХЦР деновиве соопшти дека нема никакви знаци за намалување на мигрантскиот бран и покрај тоа што се ближи зимата.

XS
SM
MD
LG