Достапни линкови

logo-print

ФИФА не го одлага гласањето за избор на нов претседател


Мишел Платини

Мишел Платини

ФИФА соопшти дека нема да се помести датумот на гласањето за нов претеседател на фудбалската асоцијација и покрај неизвесноста околу кандидатурата на Мишел Платини. Изборниот конгрес, како што напишаа од ФИФА на социјалната мрежа Твитер ќе се одржи во Цирих на 26 февруари кога ќе се донесе одлука кој ќе го замени на функцијата досегашниот претседател Сеп Блатер.

Платини ја поднесе својата кандидатура за функцијата, но таа може да не биде прифатена поради тоа што тој е под истрага за примањето на 2 милиони долари од страна на ФИФА.

XS
SM
MD
LG