Достапни линкови

Бејли-Потребна е политичка волја за да се постигне договор


Американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли

Американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли

Американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли денеска на социјалната мрежа Твитер напиша дека е длабоко загрижен за неспособноста на партиските лидери во земјата да постигнат договор. Според него, договорите од Пржино се патоказ преку кој се обезбедува одговорност, се подобруваат условите за слободни и фер избори и со нив ќе се стави крај на политичката криза во Македонија.

Потребна е политичка волја за да се договорат останатите прашања од договорот, порачува Бејли кој од самиот почеток е вклучен во преговорите. Синоќешната средба на партиските лидери со еврокомесарот Јоханес Хан во резиденцијата на ЕУ во Пржино по неколкучасовните разговори заврши без договор.

XS
SM
MD
LG