Достапни линкови

logo-print

Разговори на Јахјага за решавање на кризата на Косово


Претседателот на Косово Атифете Јахјага се сретна со политичките лидери во обид да биде решен спорот во врска со договорите на владата со Србија и Црна Гора. Опозицијата бара од владата да се повлече од договорот со Србија за поголеми овластувања на Србите во средините каде што се мнозинство на Косово и од договорот со Црна Гора за демаркација на заедничката граница. Опозицијата во знак на протест деновиве активира солзавец и фрли јајца врз косовскиот премиер Иса Мустафа во Парламентот. Мустафа изјави дека е решен да ги продолжи преговорите со Србија со посредство на ЕУ и ја обвини опозицијата дека се обидува да дојде на власт на недемократски начин.

XS
SM
MD
LG