Достапни линкови

logo-print

Започна средбата на Хан со политичките лидери


Еврокомесарот Јоханес Хан

Еврокомесарот Јоханес Хан

Започна средбата на лидерите на политичките партии потписници на договорот од Пржино со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во резиденцијата на ЕУ. Претходно во резиденцијата во Пржино, Хан имаше одделни средби со лидерите на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, односно Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Хашим Тачи. На средбата ќе присуствуваат и белгискиот посредник во преговорите Питер Ванхауте и американскиот амбасадор во Макеоднија, Џес Бејли.

Се очекува да се разговора за расчистување на проблемите кои настанаа околу именувањето на тимот на специјалниот обвинител како и гаранциите дека работата на ова институција нема да биде опструирана во иднина. Хан ќе инсистира и на почитување на роковите за измените во изборниот законик како и именувањата на новите министри и заменици министри во владата.

XS
SM
MD
LG