Достапни линкови

Ахмети до Бејли-Го поддржуваме договореното


Лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска остварил средба со американскиот амбасадор Џес Бејли во неговата резиденција во Скопје. Ахмети и Бејли, како што соопшти ДУИ разговарале околу политичкиот ќорсокак кој го попречува евроатланската интеграција на земјата. Ахмети истакнал дека ДУИ ги поддржува постигнатите договори со посредство на меѓународната заедница и нивното целосно спроведување.

Тој изразил уверување дека Советот на јавни обвинители ќе ги надмине препреките и ќе се овозможи непречено функционирање на институцијата. Ахмети повикал политичките лидери да ги почитуваат и другите обврски кои произлегуваат од договорите постигнати за излегување од кризата кои, според него, ќе овозможат демократски и фер избори.

XS
SM
MD
LG