Достапни линкови

logo-print

Јанукович ги тужи украинските власти


Виктор Јанукович

Виктор Јанукович

Адвокатската фирма Џозеф Хејг Аронсон која го застапува поранешниот украински претседател Виктор Јанукович соопшти дека ќе ги тужи властите од Киев за прекршување на човековите права. Според соопштението, тужбата била поднесена во Европскиот суд за човекови права. Неговите адвокати информираат и дека Јанукович бил жртва на дискриминација поради неговиот политички статус и ставови. Јанукович избега во Русија во јануари минатата година по неколку месечните протести против неговиот режим.

XS
SM
MD
LG