Достапни линкови

Еврокомесарот Јоханес Хан во Скопје


Јоханес Хан

Јоханес Хан

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан на денешните разговори со лидерите на четирите најголеми партии во Македонија, како што е најавено во Брисел, ќе се обиде да ги спречи натамошните компликации во спроведувањето на договорот од Пржино за надминување на политичката криза во земјата. Се очекува да се разговора и за расчистување на проблемите кои настанаа околу именувањето на тимот на специјалниот обвинител како и гаранциите дека работата на ова институција нема да биде опструирана во иднина. Хан ќе инсистира и на почитување на роковите за измените во изборниот законик како и именувањата на новите министри и заменици министри во владата.

XS
SM
MD
LG