Достапни линкови

logo-print

Удавени мигранти кај брегот на Турција


Во близина на турскиот брег се удавија 12 мигранти

Во близина на брегот на Турција потона брод со бегалци при што се удавија 12 луѓе, додека 25 се спасени.

Турската крајбрежна стража извлекла тела од дрвен брод кој пловел од брегот кај Ајвалик кон грчкиот остров Лезбос, јави Анадолија. Спасувачките тимови успеале да спасат 25 луѓе од бродот кој тонел и кои испраќале повик за помош преку мобилни телефони.

Не е наведена националноста на мигрантите.

Грчката крајбрежна стража, пак, соопшти дека во друг инцидент во Егејското Море загинале четворица мигрнати, од кои три деца.

XS
SM
MD
LG