Достапни линкови

logo-print

Партиите разговараат за тимот на специјалната обвинителка


Претставниците на политичките партии заедно со посредникот Питер Ван Хоуте попладнево во Клубот на пратениците разговараат за решавање на прекршувањето на договорот од Пржино поради одлуката на Советот на јавни обвинители да изберат само половина од предложените обвинители на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски изјави дека нема да разговараа за ниту една друга тема се додека не се реши овој проблем. „Бараме Советот итно да закаже седница и да гоизбере преостанатиот дел од предложените обвинители од тимот на обвинителката Јанева. Се додека не се реши овој проблем, договорот на втори јуни и од 15 јули годинава, за СДСМ не е активен", рече Манчевски. На средбата дојде и Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, кој најави дека на средбата ќе се дискутира за сите прашања.

XS
SM
MD
LG