Достапни линкови

logo-print

Напад на Палестинци врз еврејски храм


Израелските власт ивелат дека Палестинци отвориле оган кон еврејски храм на Западниот Брег, во услови кога веќе две недели траат насилни немири мешу Израелците и Палестинците. Воени претставници велат дека околу 100 луѓе денеска упаднале во гробот на библискиот патријарх Јосиф во градот Наблус на Западниот Брег и отвориле оган пред палестинските безбедносни сили да ја расчистат областа. Нема информации за евентуални жртви. Исламистичката група Хамас повика на „ден на гневот“ против Израел на 16 октомври. Во двонеделните немири уапсени се 32 Палестинци и сеум Израелци загинаа.

XS
SM
MD
LG