Достапни линкови

logo-print

САД очекуваат сојузниците да останат во Авганистан


Ештон Картер

Ештон Картер

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер изрази уверување дека сојузниците во НАТО ќе го обноват нивниот придонес во Авганистан како што тоа вчера го направи Вашингтон. Претседателот Барак Обама објави дека ќе задржи околу 5 ипол илјади американски војници и по 2016 година, кога повеќето од скоро 10 илјади војници требаше да се повлечат од Авганистан. „Веќе иницирав консултации со клучните сојузници за нивната натамошна поддршка на оваа мисија“, изјави Картер. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја поздрави одлуката на Обама како клучна во поддршката на Кабул. Соединетите држави по отстранувањето на талибанците од власт во 2001 година во Авганистан имаа околу 100 илјади војници.

XS
SM
MD
LG