Достапни линкови

logo-print

Иран обезбедува информации од нуклеарните објекти


Атомската агенција на Обединетите Нации денеска соопшти дека Техеран обезбедил информации за распоредот како дел од истрагата за наводните напори на Иран од минатото да развие нуклеарно оружје. Меѓународната атомска агенција соопшти дека во согласност со договорот постигнат во јули, шефот на Агенцијата Јукија Амано треба до 15 декември да обезбеди „конечна оценка“ од истрагата. Агенцијата ги разгледува нуклеарните објекти на Иран да се осигура дека нема атомски материјал. Техеран негира дека има тајна нуклеарна програма.

XS
SM
MD
LG