Достапни линкови

logo-print

Белата куќа против разговори со Русија за Сирија


Џош Ернст

Џош Ернст

Белата куќа го отфрли предлогот на рускиот претседател Владимир Путин да го испрати премиерот Дмитри Медведев во Соединетите држави на разговори за воена соработка во Сирија. Според Вашингтон тоа бил очаен потег на Москва. Соединетите држави и Русија веќе разговараат за одбегнување евентуални судири меѓу нивните сили кои спроведуваат одвоени воздушни кампањи во Сирија. „Не сме заинтересирани за проширување на овие разговори се додека Русија нема добра волја конструктивно да придонесува во борбата против милитантите на Исламската држава“, рече портпаролот на Белата куќа Џош Ернст.

XS
SM
MD
LG