Достапни линкови

logo-print

Во Истанбул забранa за одржување протести


Властите во Истанбул забраниле протести на синдикатите и граѓанските здруженија, кои ги загубија своите пријатели и колеги во најкрвавиот терористички напад во историјата на Турција. Забраната е со образложениое дека е „моментот е чувствителен“, како и дека предвидените маршрути на демонстрантите се оптоварени од секојдневниот сообраќај. Десетици луѓе денеска во Анкара се обиделе да стигнат до местото на нападот во кој загинаа 97 луѓе, но полицијата ги спречила. Неколкумина демонстранти се приведени.

XS
SM
MD
LG