Достапни линкови

logo-print

Амнести обвини сириски Курди за воени злосторства


Амнести интернешнал ја обвини сириската курдска милиција поддржана од Соедините држави за воени злосторства со тоа што принудила илјадници цивили кои не биле Курди да ги напуштат домовите кои потоа им биле уништени. Во текот на оваа година оваа група зазеде некои делови кои претходно беа под контрола на милитантите на Исламската држава. Претставници на курдите во Сирија ги отфрлија ваквите обвинувања како неосновани.

XS
SM
MD
LG