Достапни линкови

logo-print

Состанок на работните групи за изборниот законик


Питер Ванхаут

Питер Ванхаут

Работните партиски групи за спроведување на договорот од Пржино за надминување на политичката криза во Македонија во текот на ноќта, како што јавуваат медиумите, се обидувале да најдат решение околу Изборниот законик. Доколку биде постигнат напредок за верзијата што ја понудија странските посредници законотби требало од денеска да влезе во собраниска процедура. Несогласувањата на партиите главно се за тоа дали и како ќе гласа дијаспората, какви надлежности ќе има ДИК, како ќе работи Управниот суд по жалби, како ќе се уреди избирачкиот список и како медиумите треба да известуваат од изборната кампања.

XS
SM
MD
LG