Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја критикуваше руската кампања во Сирија


Европската унија ја критикуваше руската воена интервенција во Сирија. На денешниот состанок министрите за надворешни на ЕУ ја предупредија Москва да ги фокусира нападите врз групата на Исламската држава и да не врши напади против умерената опозиција во исто време. „САД, ЕУ и Русија мора да бидат координирани“, изјави шефот за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини, додавајќи дека во спротивно ризикот е многу голем не само од политичка, туки и од воена гледна точка. Руските воздушни напади ги поддржуваат сириските трупи против бунтовниците во центарот на земјата. Миноистрите на ЕУ преку соопштение велат дека оваа воена еслкалација претставува ризик за пролонгирање на конфликтот, поткопување на политичкиот процес, влошување на хуманитарните услови и радикализирање на ситуацијата.

XS
SM
MD
LG