Достапни линкови

logo-print

Доделена Нобеловата награда за економија


Ангус Дитон ја освои Нобеловата награда за економија за 2015 година. Шведската Кралска академија на науките денеска му ја додели наградата на Дитон „за неговата анализа на потрошувачката, сиромаштијата и на социјалната помош.“ Шкотланѓанецот Дитон е професор по економија и по меѓународни односи на Унивесзитетот Принстон во САД. Нобеловиот комитет му додели парична награда од 960 илјади долари.

XS
SM
MD
LG